[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 5، شماره 1 - ( 7-1397 ) ::
جلد 5 شماره 1 صفحات 189-210 برگشت به فهرست نسخه ها
کاربرد باکتری تثبیت‌کننده نیتروژن (chrococcum Azotobacter) و باکتری حل‌کننده فسفات (Pseudomonas putida) در گیاه سویا تحت رژیم‌های مختلف آبیاری
مجید قنبری، علی مختصی بیدگلی*، پرنیان طالبی سیه‌سران، حسن پیرانی، سهیل کرم‌نیا
چکیده:   (538 مشاهده)
مقدمه: با توجه به نوسان شرایط محیطی، خشکی عمده‌­ترین محدودیت در تولیدات محصولات زراعی بوده و حدود ٤٠ تا 45 درصد از عملکرد محصولات زراعی را کاهش می‌دهد. تنش خشکی از تأثیرگذارترین نوع تنش در تولید دانه‌­های روغنی در جهان به‌شمار می‌آید و می­‌تواند تولید را در بسیاری از زمین‌های زراعی به شدت کاهش دهد. میکروارگانیسم‌های خاک‌زی در تثبیت نیتروژن هوا و انحلال فسفات­‌های نامحلول خاک، هم‌چنین سنتز هورمون‌های محرک رشد نظیر ایندول استیکاسید، جیبرلین­‌ها، سیتوکینین‌­ها و هم‌چنین سنتز ویتامین‌ها و اسیدهای آمین مؤثر بوده و موجب افزایش عملکرد می‌گردند. در پژوهش حاضر تأثیر کاربرد باکتری تثبیت­‌کننده نیتروژن ازتوباکتر کروکوکوم و باکتری حل‌کننده فسفات سودوموناس پوتیدا بر کاهش اثرات کمبود آب آبیاری در رقم زراعی سویا تحت شرایط مزرعه مورد مطالعه قرار گرفته است.
مواد و روش‌­ها: این تحقیق به‌­صورت آزمایش فاکتوریل در قالب طرح بلوک‌­های کامل تصادفی با سه تکرار در سال 95-1394 در دانشگاه تربیت مدرس به اجرا درآمد. در این آزمایش چهار تیمار آبیاری (شامل: 15 (شاهد)، 30 (تنش ملایم)، 45 (تنش متوسط) و 60 (تنش شدید) درصد تخلیه رطوبت قابل دسترس از زمان گلدهی تا پایان دوره رشد) و چهار نوع تلقیح بذر سویا با باکتری (شامل: شاهد یا بدون مصرف باکتری، تلقیح با  ازتوباکتر کروکوکوم، تلقیح با سودوموناس پوتیدا و تلقیح با هر دو باکتری) در نظر گرفته شدند. طول ردیف‌ها در هر کرت آزمایشی ٦ متر با فاصله ۵٠ سانتی­‌متر از هم در نظر گرفته شد. فاصله بین کرت‌ها و بین تکرارها به‌ترتیب یک و ۵/٣ متر در نظر گرفته شد. فاصله هر بوته از یکدیگر روی ردیف‌­های کاشت ٨ سانتی­‌متر در نظر گرفته شد. زمان‌بندی آبیاری براساس درصد تخلیه رطوبت خاک در ظرفیت زراعی در منطقه ریشه و عمق مدیریت آبیاری برای سویا حدود 30 سانتی‌متر در نظر گرفته شد.
نتایج: نتایج این تحقیق نشان داد که بیشترین ارتفاع بوته و تعداد شاخه­‌های جانبی، کمترین ارتفاع نخستین غلاف از سطح زمین، بیشترین تعداد غلاف در بوته، عملکرد دانه، عملکرد ماده خشک و شاخص برداشت در تیمار کاربرد توأم ازتوباکتر کروکوکوم و سودوموناس پوتیدا در سطوح مختلف کم‌­آبیاری مشاهده گردید. از نظر رژیم آبیاری، بیشترین ارتفاع بوته و تعداد شاخه‌­های جانبی، کمترین ارتفاع نخستین غلاف از سطح زمین، بیشترین تعداد غلاف در بوته، تعداد دانه در غلاف، عملکرد دانه، عملکرد ماده خشک در تیمار شاهد مشاهده شد.
نتیجه‌گیری: به‌­طورکلی می‌­توان نتیجه گرفت که کاربرد ازتوباکتر به تنهایی موجب افزایش 25 درصد عملکرد دانه، کاربرد سودوموناس پوتیدا به تنهایی موجب افزایش 30 درصد عملکرد دانه و کاربرد توأم هر دو باکتری موجب افزایش 42 درصد عملکرد دانه شد که نشان‌دهنده توانایی کاربرد توأم ازتوباکتر کروکوکوم و سودوموناس پوتیدا در افزایش عملکرد و اجزای عملکرد در شرایط تنش بوده و در بروز مقاومت در گیاه سویا و جلوگیری از افت شدید عملکرد بسیار مؤثر است.
واژه‌های کلیدی: واژه‌های کلیدی: سویا، انحلال فسفر، تثبیت‌کننده نیتروژن، فسفر معدنی، کمبود آب
متن کامل [PDF 951 kb]   (150 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اکوفیزیولوژِی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


قنبری مجید، مختصی بیدگلی علی، طالبی سیه‌سران پرنیان، پیرانی حسن، کرم‌نیا سهیل. کاربرد باکتری تثبیت‌کننده نیتروژن (chrococcum Azotobacter) و باکتری حل‌کننده فسفات (Pseudomonas putida) در گیاه سویا تحت رژیم‌های مختلف آبیاری. 1. 1397; 5 (1) :189-210

URL: http://arpe.gonbad.ac.ir/article-1-314-fa.htmlدوره 5، شماره 1 - ( 7-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
تحقیقات کاربردی اکوفیزیولوژی گیاهی Applied Research of Plant Ecophysiology
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4106